Hanomag 2/10

Hanomag 2/10 "Kommissbrot" 1928 [Gostyń]

Aktualny stan:Jeździ

This image for Image Layouts addon

O modelu 2/10 'Kommissbrot'

Hanomag w swym modelu Kommissbrot urzeczywistnił na długo przed Volkswagenem ideę auta popularnego. W połowie lat 20-tych XX wieku bramy wytwórni opuściło ponad 15 tysięcy małych Kommissbrotów. Samochód, u zarania pomyślany jako popularny, został maksymalnie uproszczony, nie posiadał nawet mechanizmu różnicowego, przez co niechętnie skręcał.

Troszkę danych technicznych :
- Silnik 1-cylindrowy, o poj. 500 ccm i mocy aż 10 KM
- Skrzynia biegów trzybiegowa
- Hamulce tylko na koła tylne
This image for Image Layouts addon
Jak to w życiu bywa, ówcześni użytkownicy tych pojazdów kombinowali, jakby taki samochód przerobić na "wyścigówkę" no i wykombinowali. Zastosowanie lekkiej karoserii z wikliny (jedyny znany przypadek w dziejach motoryzacji) i szybszego przełożenia spowodowało wzrost prędkości do "aż" 80 km/h! Było to o ponad 30 % więcej niż w wersji "cywilnej"!
This image for Image Layouts addon

O prezentowanym egzemplarzu

Prezentowany model został nabyty w roku 1973, ale przeleżał się prawie 30 lat czekając lepszych czasów. Dopiero XXI wiek pozwolił na zrealizowanie projektu - po prostu można było obecnie dotrzeć do właściwej dokumentacji na temat koszykowej "rajdówki". Ostro zabraliśmy się do roboty i w 2003 roku bolid wyjechał znów na szosę.

Powrót
  • +48 604 498 644
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
© 2024 Hanomagia